Spletni sistem MojGozdar.si pomaga pri zagotavljanju sistema potrebne skrbnosti in sledljivosti gozdnih lesnih sortimentov

Spletni sistem MojGozdar.si pomaga pri zagotavljanju sistema potrebne skrbnosti in sledljivosti gozdnih lesnih sortimentov

31.01.2022

Spletni sistem MojGozdar.si je že od leta 2017 pomemben povezovalni člen med slovenskimi lastniki gozdov in ostalimi iskalci gozdarskih storitev na eni strani ter ponudniki gozdarskih storitev na drugi strani.

Uporabnikom omogoča širok nabor možnosti od iskanja izvajalcev ter navezavi stika z njimi, do digitalnega vodenja ključne dokumentacije povezane z izvedbo gozdarskih del (Triplat in sod., 2018; Vodnik, 2019). V sklopu projekta eGozd, s partnerji izvajamo testiranje naprednejših orodij spletnega sistema ter izvajamo njegove popravke in nadgradnje, da bo lahko v prihodnje še bolje služil vsem akterjem, ki so povezani z izvedbo del v slovenskih zasebnih gozdovih.

 

Prvi sklop delavnic projekta eGozd - sistem potrebne skrbnosti in sledljivosti z gozdnimi lesnimi sortimenti

Prva spletna delavnica projekta eGozd je bila namenjena urejanju digitalnih evidenc projektnih partnerjev, ki služijo zagotavljanju sistema potrebne skrbnosti in sledljivosti z gozdnimi lesnimi sortimenti, ki ga določa Uredba EU o lesu (2010).

Z namenom zaščite svetovnih gozdnih virov, ublažitve podnebnih spremembe in zaščite biotske raznovrstnost je mednarodna skupnost oblikovala politične ukrepe za spodbujanje trajnostnega gospodarjenja z gozdovi ter boj proti nezakoniti sečnji in z njo povezani trgovini. Nezakonita sečnja povzroča škodo v gozdih, kar vpliva na podnebje, biotsko raznovrstnost in gospodarstvo. Eden od vzrokov je mednarodna trgovina, ki jo poganja povpraševanje potrošniških držav. Leta 2003 je EU sprejela akcijski načrt Forest Law Enforcement, Governance and Trade (FLEGT), ki velja za osrednji dokument in predvideva različne ukrepe za preprečevanje uvoza nezakonitega lesa. Med njimi je tudi izvajanje evropske uredbe o lesu (EUTR, 2010) in izvajanje prostovoljnih sporazumov o partnerstvu. EUTR (2010) od leta 2013 prepoveduje dajanje lesa in lesnih proizvodov iz nezakonitih virov na evropski trg. Nezakonit les je opredeljen kot les pridobljen v nasprotju z zakonodajo veljavno v državi pridobivanja. EUTR (2010) od pravnih in fizičnih oseb zahteva, da v primeru, ko prvič dajejo les ali lesne proizvode na evropski trg ravnajo s potrebno skrbnostjo in s tem povezano sledljivostjo lesa in lesnih proizvodov. Skladno z uredbo je potrebno za zadnjih 5 let zagotavljati informacije o:

  • vrsti proizvoda,
  • drevesni vrsti in količini lesa,
  • dovoljenju za posek,
  • imenu in naslovu prejemnika oz. trgovca, kateremu je dobavil oz. prodal gozdne lesne sortimente, ter morebitna druga dovoljenja.

Bistvo "sistema potrebne skrbnosti" je, da gospodarski subjekti izvajajo ukrepe za obvladovanje tveganja, da bi čim bolj zmanjšali tveganje dajanja nezakonito pridobljenega lesa ali lesnih proizvodov, ki vsebujejo nezakonito pridobljen les, na trg. V EUTR (2010) ima na primer sistem potrebne skrbnosti tri ključne elemente zbiranje informacij, ocenjevanje tveganj in zmanjševanje tveganj. Če tveganje ni zanemarljivo, je treba navesti tudi ukrepe za zmanjšanje tveganja.

Osnova za zagotavljanje sistema potrebne skrbnosti in sledljivosti z gozdnimi lesnimi sortimenti, je posedovanje dovoljenja za posek (običajno je to odločba izdana s strani ZGS) in pogodbe z izvajalcem gozdarskih storitev, medtem ko lahko vse ostale potrebne listine uredimo preko spletnega sistema MojGozdar.si.

Za urejanje digitalnih evidenc zadostuje brezplačna registracija in prijava v sistem. Za tem pa nas sistem z vprašanji vodi preko listin, ki jih v dotičnem primeru potrebujemo: ali naj bo to evidenčni list, knjigovodska listina, ali izjava o prevozu. Za lažje urejanje digitalnih evidenc na Mojgozdar.si je bil pripravljen tudi video vodnik, ki je dostopen na naslednji povezavi: https://www.youtube.com/watch?v=lNbgJ2kjr7I (Triplat, 2018).

Skupaj s kmetijskimi gospodarstvi, ki so na skupnih in individualnih delavnicah urejali svoje digitalne evidence, smo izdelali predlog izboljšav, ki bodo po njihovi implementaciji, zagotovile boljšo uporabniško izkušnjo.

Prihajajoče novosti na spletnem sistemu MojGozdar.si

Sedaj smo v obdobju intenzivnih nadgradenj spletnega sistema, ki bodo poleg izboljšav modula za urejanje digitalnih evidenc, bistveno izboljšale tudi modul za oddajo skupinskega povpraševanja ter postavile nov modul za izdelavo načrta za gozdno posest.

 

Zahvala

Projektu »eGozd – Elektronsko poslovanje kmetijskih gospodarstev z izrazito gozdarsko dejavnostjo«, katerega vodilni partner je Gozdarski inštitut Slovenije. Projekt je prejel odobrena sredstva financiranja v višini 347.222,86 EUR in se v celoti financira iz razpisa M16.2. Začel se je s 1. 8. 2020 in bo potekal 36 mesecev (oz. do 31. 7. 2023). Partnerji v projektu so Zavod za gozdove Slovenije, Razvojni center koroškega gospodarstva d. o. o., Arctur d. o. o., Zveza lastnikov gozdov Slovenije, Jure Čas - Kmetija Čas, Sara Berglez Zajec – Kmetija Lipnik, Srečko Bricman – Kmetija Temnikar, Leopold Pustinek – Kmetija Sp. Pustinek, Marjana Vošner – Kmetija Metniger, Agrarna skupnost Čezsoča, Darko Prezelj - Kmetija Pr' Šoštarju in Janez Benedičič – Kmetija Pr' Demšari.

Viri

  • Triplat M., Piškur M., Krajnc N. 2018. Spletni informacijski sistem MojGozdar.si. GozdVestn 76 (3): 141-151
  • Vodnik, MojGozdar. GIS. (dostop 19.1.2022) https://www.mojgozdar.si/vodnik/
  • Triplat M. Vodnik – digitalne evidence, MojGozdar. GIS. (dostop 19.1.2022) https://www.youtube.com/watch?v=lNbgJ2kjr7I
  • Uredba EU o lesu. 2010. Uredba EU št. 995/2010 Evropskega parlamenta in sveta
dr. Jaša Saražin, Gozdarski inštitut Slovenije, Oddelek za gozdno tehniko in ekonomiko
Matevž Triplat, Gozdarski inštitut Slovenije, Oddelek za gozdno tehniko in ekonomiko

Sorodne vsebine:

Novice

Gozdarska mehanizacija v letu 2023 23.12.2024

Gozdarska mehanizacija v letu 2023

Generalno se je število gozdarskih strojev in opreme podjetij z gozdarsko dejavnostjo po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije (SURS) skozi leta povečevalo, edini očiten padec se pojavi ...

Več ...
Kazalnik – primarna odprtost slovenskih gozdov 2023 16.12.2024

Kazalnik – primarna odprtost slovenskih gozdov 2023

Kazalnik definira stanje primarne odprtosti gozdov na Slovenskem. Za potrebe gospodarjenja z gozdovi kazalnik prikazuje stanja iz let 2013, 2020 in 2023. Ob zadnji posodobitvi kazalnika pa je prika...

Več ...
Cene žaganega lesa iglavcev: rezultati ankete 11.12.2024

Cene žaganega lesa iglavcev: rezultati ankete

Na Gozdarskem inštitutu Slovenije smo letošnjega novembra četrtič v letu 2024 opravili raziskavo prodajnih cen žaganega lesa iglavcev v Sloveniji. Raziskavo opravljamo redno, v četrtletnih interval...

Več ...
  • © 2021 Gozdarski inštitut Slovenije
  • ISSN 2591-2127