V Slovenj Gradcu bo tudi letos potekala licitacija vrednejših sortimentov lesa v organizaciji Društva lastnikov gozdov Mislinjske doline in Zveze lastnikov gozdov Slovenije s sodelovanjem Zavoda za gozdove Slovenije. Licitacija postaja že tradicionalna, saj bo letos organizirana že trinajstič. Lastniki gozdov so na prizorišče licitacije (poslovna cona Ozare) pripeljali svojo najkakovostnejšo hlodovino. Ogled za kupce bo od 26. januarja do 4. februarja 2019, ko bodo prispele ponudbe tudi odprli. Širša javnost si bo hlode lahko ogledala na dnevu odprtih vrat, ki bo 13. februarja.
V lanskem letu je na licitaciji sodelovalo kar 447 lastnikov, ponudilo pa je 3094 hlodov v skupni izmeri 3006 m3. Najvišjo ceno je dosegel hlod gorskega javorja rebraša avstrijskega lastnika – nemški kupec je zanj ponudil kar 17.912 EUR. Najvišjo ceno po kubiku pa je dosegel hlod gorskega javorja tolminskega lastnika – 11.833 EUR/m3. Kupil ga je prodajalec furnirja Hans Hahn iz Nemčije. Najdražji prodani hlodi so večinoma namenjeni za predelavo v glasbila, opremo jaht in letal. Poleg javorja je veliko zanimanje tudi za hrast, oreh, smreko in različne sadne vrste. Višina cene variira tako od kakovosti hloda, krojenja kot tudi od trendov na trgu. Predelovalci žaganega lesa običajno odkupujejo večje količine lesa po nižji ceni, predelovalci furnirja pa manjše količine po višji ceni. Na spodnjem grafu so zbrani podatki vseh preteklih dvanajstih licitacij.
Podatki vseh dvanajstih licitacij.
Primerjava doseženih najvišjih cen po drevesnih vrstah
Po številu kupcev Slovencem sledijo Avstrijci, Nemci, Italijani, Madžari in Hrvati. Avstrijci in Hrvati sodelujejo tudi kot prodajalci. Letos bo na licitaciji prvič prisotna tudi družba Slovenski državni gozdovi s hlodi iz državnih gozdov.
Na licitaciji sicer lahko sodeluje vsak lastnik kakovostnega lesa. S pomočjo revirnega gozdarja izbere najprimernejša drevesa in jih pripravi na prevzem, ki poteka ob kamionski cesti. Stroške prevoza lesa in organizacijo krije lastnik sam oziroma v dogovoru z društvom lastnikov gozdov, v katerega je vključen. Organizatorji prispel les ponovno izmerijo in ga označijo s pripadajočimi podatki (zaporedna številka, dolžina, premer, volumen). Seznam je poslan kupcem, ki si hlode ogledajo in oddajo pisne ponudbe. Oddane ponudbe ni možno naknadno zvišati. Na koncu je izbran tisti ponudnik, ki je ponudil najvišjo ceno. Ta kupljeni hlod tudi odpelje. Najkasneje v osmih dneh je prodajalcu nakazan denar.
Licitacija predstavlja odlično priložnost za prodajo zelo kakovostnega lesa. Na njej lahko prodajalci, zaradi velikega števila kupcev, dosežejo večji izkupiček kot pri prodaji posameznim odkupovalcem. Kupci pa pridejo, ker vedo, da bo na voljo velika količina kakovostne hlodovine. Kljub temu se je potrebno zavedati, da obstaja možnost, da se hlodi na licitaciji prodajo tudi po nižji ceni, ki pokrije le stroške sečnje, spravila in prevoza. Vsako leto nekaj hlodov ostane tudi brez ponudb.
Dolgoletno organiziranje licitacij prinaša vedno več izkušenj, kar organizatorjem omogoča vsakič boljšo izvedbo. Zanimanje je vedno večje, prav tako rastejo tudi pričakovanja. Lansko leto je licitacija dosegla največji uspeh do sedaj in organizatorji upajo, da se bo letos uspeh ponovil.