Energetska raba vinogradniških ostankov

Energetska raba vinogradniških ostankov

12.12.2017

V sklopu projektnega sestanka BiomaSUD+, ki je potekal v Mestrah pri italijanskih Benetkah smo obiskali združenje vinogradniških lastnikov Agrivitenergy. Gre za podjetniško združenje, čigar namen je predelava in raba ostankov vinogradniške trte za energetske namene. Agrivitenergy že več kot 10 let proizvaja energijo z vinogradniškega obreza.

Na ta način se izognemo nezaželjenemu sežiganju na prostem, kar je še vedno običajno tudi pri nas, in s tem pomembno pripomoremo k ohranjanju kakovosti zraka. Podjetje ponuja kmetom (svojim članom) storitev strojnega zbiranja obrezkov (baliranje) in odvoz bal. Po petih mesecih sušenja na prostem bale prepeljejo v biomasni logistični center, kjer jih s posebaj za to prirejenim sekalnikom zmeljejo in presejejo, da dobijo kakovosten material primeren za kurjenje v običajnem biomasnem kotlu. Obrat je bil zasnovan za predelavo cca. 1500 ha bližnjih vinogradov. Na vsakem hektaru zberejo od 3-6 bal pri čemer vsaka od bal predstavlja pol tone sveže mase (cca. 300kg po petih mesecih sušenja). 


Slika: Mlin prilagojen za mletje bal vinogradniških obrezkov (desno zgoraj) in desno spodaj sekanci.

Proizvedeni sekanci se uporabljajo za proizvodnjo toplote, ki jo prodajajo za ogrevanje. Trenutno dobavljajo okoli 20 kotlov z nazivno močjo od 70kW do 150kW. Preostanek materiala pa uporabijo za sušilnico drv in s tem povečujejo njihovo kakovost in ustvarjajo dodano vrednost. Ostanek, ki nastaja pri sejanju pa prodajajo kmetom kot gnojilo.

 

 

 

 

 


Slika: Kotlovnica







Slika: Sušilnica lesa

 

Združenje predstavlja primer dobre prakse, kjer je dosežen cilj "ničelni kmetijski odpadki". Vsi stranski proizvodi s ovrednotijo v ločenih procesih in s tem je dosežena okoljsko trajnostno oskrbovalna veriga. Kljub različnim gospodarskim in okoljskim prednostim, kot poudarja predsednik družbe, so se srečevali tudi s kulturnimi ovirami za razvoj trga. Vsi ljudje ne poznajo okoljskih težav ali različnih razpoložljivih tehnologij. Zato je bilo v prvih letih delovanja težko pridobiti zaupanje strank. Stanje se počasi izboljšuje in zdaj delajo bolj ali manj na 35% svoje proizvodne zmogljivosti. Še vedno pa iščejo ustrezne načine za promocijo svojih izdelkov in obveščanje stranke o okoljski koristi uporabe biogoriv namesto fosilnih goriv.

Obisk združenja Agrivitenergy je bila dobra priložnost za partnerje projekta BiomaSUD+, saj so tako dobili neposredne povratne informacije o nalogah projekta.

 

Za več informacij se obrnite na avtorja prek emaila ()

Matevž Triplat, Gozdarski inštitut Slovenije, Oddelek za gozdno tehniko in ekonomiko

Novice

Zunanja trgovina z okroglim lesom v letu 2024 17.04.2025

Zunanja trgovina z okroglim lesom v letu 2024

V letu 2024 je izvoz okroglega lesa znašal 1,587 milijona m³ (+16 % v primerjavi z letom 2023), od tega s 669.000 m³ (42 %) prevladuje izvoz industrijskega lesa listavcev s prevladujočo zastopanost...

Več ...
Cene gozdarskih storitev v Sloveniji – marec 2025 14.04.2025

Cene gozdarskih storitev v Sloveniji – marec 2025

V marcu smo na Gozdarskem inštitutu Slovenije med izvajalci gozdarskih storitev izvedli zbiranje cen gozdarskih storitev sečnje in spravila lesa, kjer ločimo sečnjo z motorno žago in traktorsko spr...

Več ...
Modelno odločanje načrtovanja najprimernejše tehnologije pridobivanja lesa 07.04.2025

Modelno odločanje načrtovanja najprimernejše tehnologije pridobivanja lesa

Trajnostna raba prostora, vključno z gozdnimi zemljišči, zahteva celovit in interdisciplinaren pristop, ki upošteva ekološke, ekonomske in družbene vidike. Ozaveščenost javnosti o trajnostnem uprav...

Več ...
  • © 2021 Gozdarski inštitut Slovenije
  • ISSN 2591-2127