Sistem za sledenje tovornjakom TIMFLOW

Sistem za sledenje tovornjakom TIMFLOW

14.03.2017

Oktobra 2015 je Mednarodna preiskovalna agencija za okolje (Environmental Investigation Agenc - EIA) objavila poročilo o dvoletne preiskave. Poročilu, ki kaže, da je avstrijska družba Holzindustrie Schweighofer med glavnimi kršitelji s področja nezakonite sečnje v Romuniji v zadnjem desetletju. Do leta 2015 je bila družba največji kupec mehkega lesa v Romuniji. Glede na poročilo je razumeti tudi, da niso zagotovili učinkovitih ukrepov s katerimi bi preprečili pridobivanje nezakonitega lesa. Kot posledica poročila mednarodne priskovalne agencije za okolje je z uradno preiskavoo naročila tudi Romunska vlada. Aprila 2016 je uradno preiskavo o možnih kršitvah zagnala tudi Forest Stewardship Council (FSC).

.Na podlagi omenjenih neskladnosti s standardom FSC so nekatera podjetja prenehala nabavljati produkte skupine Schweighofer. Dodatni očitki (organizacije WWF) na poslovanje podjetja Schweighofer se nanašajo tudi na različen način merjenja količin lesa, kot je v uporabi v Romuniji, kar lahko privede do odstopanj v nabavljenih količinah lesa.

V izogib slabi javni podobi je podjetje Scheighofer v začetku leta tudi sprejelo paket ukrepov, s katerimi bodo zopet vzpostavili potrebno zaupanje in skladnost s certifikacijskimi zahtevami sheme FSC. Med pomembnejšimi ukrepi je tudi uvedba sledenja okroglega lesa v dobavah v Romuniji.

Sistem bo namenjen preverjanju natančnega izvora lesa. Takoj, ko tovornjaki s tovorom prispejo na žago, bo mogoč vpogled v celotno pot. Da bi zagotovili kar največjo preglednost, bodo nabor zbrani podatkov na voljo na spletni strani www.timflow.com.

Čas bo pokazal, ali bo družba Holzindustrie Schweighofer s sistemom TIMFLOW dejansko pripomogla k zmanjšanju oz. preprečevanju nezakonite sečnje v Romuniji in si pridobila mednarodno zaupanje in ugled.


Za več informacij se obrnite na avtorja prek elektronske pošte ( ali ). 

Poročilo dvoletne preiskave (več na povezavi "Stealing the Last Forests"). 

Matevž Triplat, Gozdarski inštitut Slovenije, Oddelek za gozdno tehniko in ekonomiko
mag. Mitja Piškur, Gozdarski inštitut Slovenije, Oddelek za gozdno tehniko in ekonomiko

Novice

EUDR v praksi: Kaj prinašajo zadnje poenostavitve in razvrstitev držav? 07.07.2025

EUDR v praksi: Kaj prinašajo zadnje poenostavitve in razvrstitev držav?

Začetek izvajanja Uredbe (EU) 2023/1115 o proizvodih, ki ne povzročajo krčenja gozdov (uredba EUDR) se nezadržno približuje. V letošnjem aprilu in maju je Evropska komisija (v nadaljevanju EK) pred...

Več ...
Trg lesnih peletov v Sloveniji v letu 2024 01.07.2025

Trg lesnih peletov v Sloveniji v letu 2024

Proizvodnjo lesnih peletov (v nadaljevanju peletov) v Sloveniji spremljamo že od leta 2010 in podatki kažejo, da ta skozi leta narašča. Zadnjo raziskavo med slovenskimi proizvajalci peletov smo na ...

Več ...
Inovacije in izzivi mobilizacije lesa – mednarodni študijski dnevi projekta FOREST4EU v Sloveniji 23.06.2025

Inovacije in izzivi mobilizacije lesa – mednarodni študijski dnevi projekta FOREST4EU v Sloveniji

Med 27. in 29. majem 2025 smo na Gozdarskem inštitutu Slovenije (GIS) organizirali mednarodne študijske dneve (t. i. study visits) v okviru evropskega projekta FOREST4EU. Dogodek, ki so se ga udele...

Več ...
  • © 2021 Gozdarski inštitut Slovenije
  • ISSN 2591-2127