V mesecu aprilu smo na Gozdarskem inštitutu Slovenije opravili analizo strukture proizvodnje gozdnih lesnih sortimentov (v nadaljevanju GLS) v slovenskih gozdovih za leto 2020. Ker v spomladanskem času še niso razpoložljivi vsi končni vhodni podatki za leto nazaj, ki so potrebni za izračune, je končna struktura proizvodnje GLS na voljo jeseni, tokrat pa prikazujemo začasne podatke.
Proizvodnja GLS je po prvih ocenah lani znašala nekaj manj kot 3,99 milijonov m3, kar je 16 % manj kot leta 2019 in je najnižja v zadnjih sedmih letih, ko je bila močno povečana sanitarna sečnja. Glavni razlog za zmanjšanje proizvodnje GLS v lanskem letu v primerjavi s zadnjimi leti je predvsem nižji obseg sanitarne sečnje zaradi naravnih motenj v gozdovih (npr. -38 % v primerjavi z letom 2019). V strukturi proizvodnje GLS iglavcev in listavcev je v lanskem letu z 49 % prevladovala kategorija hlodi za žago in furnir. Proizvodnja GLS iglavcev je v letu 2020 znašala nekaj več kot 2,12 milijonov m3 (-24 % v primerjavi z 2019), od tega je bilo dobrih 1,62 milijonov m3 hlodov za žago in furnir. Glede na strukturo proizvodnje GLS iglavcev v letu 2019, se je lani najbolj (-30 %) zmanjšala proizvodnja celuloznega lesa. Proizvodnja GLS listavcev je glede na leto 2019 lani ostala na podobni ravni, oziroma se je zmanjšala za 3 %. V strukturi proizvodnje GLS listavcev tradicionalno prevladuje les za kurjavo (drva) in sicer v letu 2020 je ta delež znašal 54 %. Podobno kot pri iglavcih, se je tudi pri listavcih v lanskem letu najbolj zmanjšala proizvodnja lesa za celulozo in plošče in sicer za 7 % v primerjavi z letom 2019.
Največ okroglega lesa so v letu 2020 predelala podjetja v industriji žaganega lesa in furnirja (nad 1,6 milijonov m3), od tega je z 87 % prevladovala predelava iglavcev. Sledijo industrije lesnih kompozitov, mehanske celuloze in kemikalij, ki so skupno predelale nekaj manj kot pol milijona m3 (-15 % v primerjavi z 2019), od tega je bila dobra polovica lesa iglavcev. Velik porabnik okroglega lesa so gospodinjstva, ki porabijo nad milijon m3 lesa za kurjavo letno, vendar del tega izvira tudi iz negozdnih virov. Se pa po podatkih SURS-a poraba drv v gospodinjstvih za proizvodnjo energije od leta 2016 naprej zmanjšuje.