Spletno izobraževanje o biogospodarstvu na področju gozdarstva: Kako od manj slabih do pravilnih ukrepov?

Spletno izobraževanje o biogospodarstvu na področju gozdarstva: Kako od manj slabih do pravilnih ukrepov?

22.06.2021

Ekipa gozdarskih strokovnjakov iz Avstrije, Hrvaške in Slovenije je pripravila spletno izobraževanje o biogospodarstvu na področju gozdarstva, ki je bilo v mesecu marcu in aprilu 2021 prvič preizkušeno v vseh treh državah.

Izobraževanje je bilo pripravljeno v okviru Erasmus+ projekta VET4BioECONOMY (Innovative VET for key competences in the emerging field of forest bioeconomy), ki se je začel septembra 2018 in se v letošnjem letu zaključuje. V Sloveniji sta v projektu sodelovala Zavod za gozdove Slovenije in Gozdarski inštitut Slovenije.

Kljub pomenu biogospodarstva na ravni EU, tematika še ni dovolj prisotna v programih poklicnega izobraževanja in usposabljanja ter programih vseživljenjskega učenja. To vrzel smo skušali pokriti z VET4BioECONOMY izobraževalnim program o biogospodarstvu na področju gozdarstva.

 

Kaj je biogospodarstvo na področju gozdarstva?

Biogospodarstvo na področju gozdarstva združuje pridobivanje obnovljivih virov iz gozdov na sonaraven in trajnosten način ter njihovo predelavo v izdelke in storitve z dodano vrednostjo, brez odpadkov in škodljivih vplivov na človeka in naravo. Osredotočeno je na uporabo lesa in nelesnih gozdnih proizvodov ter zagotavljanje vseh splošnokoristnih storitev gozdov.

 

Vsebina e-izobraževanja o biogospodarstvu na področju gozdarstva, ki je bila razvita v okviru projekta VET4BioECONOMY, je razdeljena na šest vsebinskih delov:

  1. Uvod v biogospodarstvo na področju gozdarstva
  2. Gozdno-lesna veriga
  3. Medsektorski vidiki biogospodarstva
  4. Politični okvir biogospodarstva
  5. Spodbujanje podjetništva in inovacij
  6. Primeri dobrih praks biogospodarstva na področju gozdarstva

Zakaj sploh spletno izobraževanje?

Spletno izobraževanje omogoča individualno načrtovanje urnika in tempa dela ter lastno izbiro časa in kraja, namenjenega izobraževanju, kar  pomeni tudi prihranek časa in denarja. Spletno izobraževanje udeležencu omogoča več časa za premislek ter individualno postavljanje vprašanj. Predvsem pa gre za „drugačno“ učenje v primerjavi s tradicionalnim. Kljub veliko pozitivnim lastnostim, spletno izobraževanje predstavlja tudi nekaj slabosti: udeleženec potrebuje veliko samodiscipline, truda in vztrajnosti.  Pri spletnem izobraževanju ne prihaja do socialnih stikov z drugimi udeleženci, oziroma je teh veliko manj. In nenazadnje, predno udeleženec pristopi k spletnemu izobraževanju se, mora naučiti uporabljati informacijsko-komunikacijske tehnologije ter spletna orodja.

Pilotna izvedba spletnega izobraževanja

Pilotno spletno izobraževanje, ki je potekalo v prvih mesecih letošnjega leta, je v Sloveniji uspešno zaključilo 11 udeležencev, iz različnih inštitucij, povezanih z gozdarstvom: Zavoda za gozdove Slovenije, Gozdarskega inštituta Slovenije, Cipre Slovenija, Pro Silve Slovenija, Srednje lesarske in gozdarske šola Maribor ter Ministrstva za okolje in prostor. Med njimi je bil tudi lastnik gozda.

Po zaključku pilotnega obdobja je izobraževanje prosto dostopno za vse, ki jih tematika zanima in bi radi izpopolnili svoje znanje o biogospodarstvu na področju gozdarstva. Izobraževanje bo prosto dostopno tudi po zaključku projekta.

Dostop do spletnega izobraževanja: https://e-learning.irmo.hr/

Pred prvim vstopom v učilnico je potrebno ustvariti uporabniški profil, s katerim se pozneje nemoteno vstopa. Navodila za vpis in uporabo e-učilnice so dotopna v priročniku za uporabnike

Več o projektu Vet4bioeconomy: https://vet4bioeconomy.sumins.hr/

 

 

1_wcm_vet4bioeconomy.png

 

2_wcm_vet4bioeconomy.png

 

3_wcm_vet4bioeconomy.png

 

Kristina Sever, Gozdarski inštitut Slovenije
mag. Andrej Breznikar, Zavod za gozdove Slovenije
Darja Stare, Gozdarski inštitut Slovenije, Oddelek za gozdno tehniko in ekonomiko

Novice

Modelno odločanje načrtovanja najprimernejše tehnologije pridobivanja lesa 07.04.2025

Modelno odločanje načrtovanja najprimernejše tehnologije pridobivanja lesa

Trajnostna raba prostora, vključno z gozdnimi zemljišči, zahteva celovit in interdisciplinaren pristop, ki upošteva ekološke, ekonomske in družbene vidike. Ozaveščenost javnosti o trajnostnem uprav...

Več ...
Vrednotenje predlaganih meril za oceno kakovosti izvedbe del v gozdovih s strani izvajalcev gozdarskih storitev 31.03.2025

Vrednotenje predlaganih meril za oceno kakovosti izvedbe del v gozdovih s strani izvajalcev gozdarskih storitev

Gozd in gozdarstvo imata pomembno vlogo pri doseganju ambicioznih ciljev razogljičenja družbe do leta 2050. Zaradi vse večjega zavedanja o posledicah podnebnih sprememb so gozdovi in gozdarstvo pod...

Več ...
Premierna izvedba helikopterskega spravila lesa v Sloveniji 26.03.2025

Premierna izvedba helikopterskega spravila lesa v Sloveniji

Uporaba helikopterjev v gozdarstvu v tujini ni novost. Že več desetletij se uporabljajo na področjih: (1) nadzora in monitoringa gozdov, (2) gašenja gozdnih požarov, (3) pogozdovalnih del, (4) apli...

Več ...
  • © 2021 Gozdarski inštitut Slovenije
  • ISSN 2591-2127