Izid novega učbenika Žagarstvo

Izid novega učbenika Žagarstvo

22.07.2021

Knjiga Žagarstvo, katere avtor je Mirko Geršak, temeljito obravnava vso snov, ki je potrebna za žagarsko dejavnost. Napisana je, da služi kot priročnik v praksi in kot srednješolski učbenik. Vsebina je utemeljena s številnimi ilustracijami, preglednicami, izračuni in s primeri, ki jo dodatno pojasnjujejo in dopolnjujejo. Del predelanih tem v naši literaturi sploh še ni bilo objavljenih.

Živimo v času hitrih in velikih sprememb na vseh področjih človekovega delovanja in z malo truda dostopamo do obsežnih virov informacij. Tehnologija žagarstva, ki jo obravnavamo v tej knjigi pa je osnova za kakovostno delo in izdelek, učinkovito proizvodnjo in večjo produktivnost.

VSEBINA po poglavjih:

  • 1. GOZD

Gozd v Sloveniji. Funkcije gozda: ekološke (okoljske), socialne (družbene) in proizvodne (gospodarske). Čas sečnje, podiranje drevesa, krojenje debla, certifikacija gozdov.

  • 2. HLODOVINA

Merjenje hlodovine in izračun prostornine, vse napake hlodovine, razvrščanje (klasificiranje) hlodovine po kakovostni razredih - po veljavnih predpisih in standardih, primeri izračuna napak.

  • 3. ŽAGAN LES

Vse vrste in oblike žagarskih sortimentov, napake, merjenje in izračun prostornine, klasificiranje žaganega lesa (kakovostni, sortirni, trdnostni razredi) - po veljavnih predpisih in standardih. Žagarski ostanki, izkoristek hloda.

  • 4. SKLADIŠČE HLODOV

Transportne naprave na skladišču (nakladalnik, bager, žerjav, transporterji. Priprava hlodovine (zaščita, čiščenje, detekcija, čeljenje, lupljenje, merjenje, sortiranje hlodov).

  • 5. ŽAGALNICA

Zgradba in primarni stroji: polnojarmenik, vertikalna in horizontalna hlodovna tračna žaga, krožni hlodovni stroj, profilni iverilnik za hlode, robilnik, čelilnik, sekalnik. Transport v žagalnici, sortriranje žaganic in skladanje v zložaj. Načini žaganja in izračun parametrov pri vseh strojih.

  • 6. SKLADIŠČE ŽAGANEGA LESA

Skladovnica, letvičenje, lope. Naravno sušenje lesa. Transport žaganic (paketov). Viličarji – zgradba, pogon, čelni in bočni viličar ter tehnični podatki.

  • 7. OBRAT ZA SKOBLJANJE

Prikaz sodobnega obrata za proizvodnjo polproizvodov: skobljane deske, ladijski pod, opaž, kotne letve, balkonske deske – risbe in dimenzije.

  • Priloga 1: Zgodovinski pregled – preteklost – sedanjost – prihodnost

Gozd in les sta tesno povezana. Z gozdom smo vseskozi umno gospodarili in se ponašali z razvito predelavo lesa. Kratek zgodovinski prikaz od pradavnine do današnjega dne in tudi težnje za prihodnji razvoj. Poglavja: Gozd na slovenskem, Žagarstvo na slovenskem, Gozdno lesna veriga

  • Priloga 2: Drevesne vrste

Pregled vseh gospodarsko pomembnih domačih in tujih drevesnih vrst. Opis vrste lesa, lastnosti in uporabe. Slikovni (barvni) prikaz silhuete drevesa, lubja, lista in teksture lesa.

  • Abecedno kazalo strokovnih pojmov

Pojmi, ki se uporabljajo v Žagarstvu so navedeni v Abecednem kazalu. Poleg pravilnega slovenskega izraza sta navedena še ustrezni nemški in angleški izraz.



Uredništvo WCM,

Novice

Modelno odločanje načrtovanja najprimernejše tehnologije pridobivanja lesa 07.04.2025

Modelno odločanje načrtovanja najprimernejše tehnologije pridobivanja lesa

Trajnostna raba prostora, vključno z gozdnimi zemljišči, zahteva celovit in interdisciplinaren pristop, ki upošteva ekološke, ekonomske in družbene vidike. Ozaveščenost javnosti o trajnostnem uprav...

Več ...
Vrednotenje predlaganih meril za oceno kakovosti izvedbe del v gozdovih s strani izvajalcev gozdarskih storitev 31.03.2025

Vrednotenje predlaganih meril za oceno kakovosti izvedbe del v gozdovih s strani izvajalcev gozdarskih storitev

Gozd in gozdarstvo imata pomembno vlogo pri doseganju ambicioznih ciljev razogljičenja družbe do leta 2050. Zaradi vse večjega zavedanja o posledicah podnebnih sprememb so gozdovi in gozdarstvo pod...

Več ...
Premierna izvedba helikopterskega spravila lesa v Sloveniji 26.03.2025

Premierna izvedba helikopterskega spravila lesa v Sloveniji

Uporaba helikopterjev v gozdarstvu v tujini ni novost. Že več desetletij se uporabljajo na področjih: (1) nadzora in monitoringa gozdov, (2) gašenja gozdnih požarov, (3) pogozdovalnih del, (4) apli...

Več ...
  • © 2021 Gozdarski inštitut Slovenije
  • ISSN 2591-2127