Primarna predelava lesa je pomemben vezni člen v gozdno-lesni verigi. Proizvodi primarne industrije, kot tudi lesni ostanki, so vstopna surovina ne samo za lesno industrijo temveč tudi za gradbeno, papirno, kemijsko, farmacevtsko itd.
Za sodobne primarne proizvodnje je namreč značilno, da ciljni proizvod ni več samo žagan les oziroma furnir, temveč proizvodi z visoko dodano vrednostjo, pri čemer se velika pozornost namenja tudi kar najbolj učinkoviti rabi lesnih ostankov. Zanesljivo delovanje primarne predelave ima zato pozitiven vpliv na krožno gospodarstvo in trajnostno rabo lesa, saj omogoča ob upoštevanju mejne kakovosti surovine kar najdaljši življenjski cikel lesa.
Pri izbiri ustrezne tehnologije je najpomembnejši dejavnik, ki v bistvu definira izbiro tehnologije, surovina. Pri tem je ključna tako drevesna vrsta, dimenzija, kakovost, kot tudi količina. Za razžagovanje listavcev so tako najprimernejše fleksibilne tehnologije, ki omogočajo doseganje ustrezne kakovosti proizvodov in rentabilno proizvodnjo, tudi v primeru manjšega obsega proizvodnje. Doseganje teh zahtev zagotovo omogočajo sodobni tračni žagalni stroji.
Ustrezna tehnološka opremljenost obratov in obvladovanje ustreznih (tudi digitalnih) kompetenc ključnih kadrov omogoča krepitev vloge primarne industrije v gozdno-lesni verigi in tako povečuje učinkovitost trajnostno usmerjenega krožnega gospodarstva.