Češka: cene okroglega lesa najvišje v zadnjih 20 letih

Češka: cene okroglega lesa najvišje v zadnjih 20 letih

19.05.2022

Cene okroglega lesa na Češkem, so v drugem kvartalu leta 2022 dosegle rekordno vrednost v zadnjih 20–ih letih. Glavni razlog za to je veliko povpraševanje po tej surovini. Cene okroglega lesa na Češkem rastejo od začetka leta 2021 naprej, največji porast pri hlodovini iglavcev je bil v tretjem kvartalu prejšnjega leta. Eden od razlogov za rast cen okroglega lesa na Češkem v lanskem letu so bile težave oz. omejitve pri uvozu okroglega lesa v Evropo iz Belorusije in Rusije ter posledično negotovost o zadostni oskrbi lesnopredelovalnih podjetij s surovino.

Na Češkem se v letošnjem letu gozdarji soočajo tudi z naraščanjem stroškov gospodarjenja z gozdovi, na primer z občutno podražitvijo sadik, zato želijo spremembe v Zakonu o lovstvu, s katerimi bi pripomogli k zaščiti mlajših razvojnih faz gozdnih sestojev pred divjadjo.

Po besedah predsednika Združenja lastnikov zasebnih, občinskih in cerkvenih gozdov na Češkem je v aprilu/maju povprečna cena smrekovih hlodov najvišje kakovosti dosegla 3.300 CZK/m3 brez DDV (133,86 EUR/m3 brez DDV) na kamionski cesti, kar je v zadnjih 20–ih letih rekorden podatek.

V spodnjem grafikonu prikazujemo povprečne odkupne cene hlodovine smreke iz zasebnih gozdov na Češkem, povzete po Češkem statističnem uradu. Cene so iz nacionalne valute Češka krona (CZK) prek menjalnega tečaja Evropske centralne banke pretvorjene v valuto Evro (€).

Podobno kot cene hlodovine iglavcev, na Češkem rastejo tudi cene okroglega lesa slabše kakovosti iglavcev. V spodnjem grafikonu prikazujemo povprečne odkupne cene brusnega in celuloznega lesa smreke ter lesa za kurjavo iglavcev iz zasebnih gozdov. Pretvorba valut je enaka kot zgoraj pri hlodovini.

 

Po podatkih raziskovalnega Inštituta za gozdarstvo in gospodarjenje z divjadjo na Češkem, je razmeroma hladna in vlažna vegetacijska sezona v Srednji Evropi leta 2021 upočasnila razvoj podlubnikov, zato njihove povečane številčnosti na Češkem zaenkrat ni pričakovati.

 

Del teksta je povzetega po reviji Global Wood Markets Info (GWMI).

 

Špela Ščap, Gozdarski inštitut Slovenije, Oddelek za gozdno tehniko in ekonomiko

Novice

EUDR v praksi: Kaj prinašajo zadnje poenostavitve in razvrstitev držav? 07.07.2025

EUDR v praksi: Kaj prinašajo zadnje poenostavitve in razvrstitev držav?

Začetek izvajanja Uredbe (EU) 2023/1115 o proizvodih, ki ne povzročajo krčenja gozdov (uredba EUDR) se nezadržno približuje. V letošnjem aprilu in maju je Evropska komisija (v nadaljevanju EK) pred...

Več ...
Trg lesnih peletov v Sloveniji v letu 2024 01.07.2025

Trg lesnih peletov v Sloveniji v letu 2024

Proizvodnjo lesnih peletov (v nadaljevanju peletov) v Sloveniji spremljamo že od leta 2010 in podatki kažejo, da ta skozi leta narašča. Zadnjo raziskavo med slovenskimi proizvajalci peletov smo na ...

Več ...
Inovacije in izzivi mobilizacije lesa – mednarodni študijski dnevi projekta FOREST4EU v Sloveniji 23.06.2025

Inovacije in izzivi mobilizacije lesa – mednarodni študijski dnevi projekta FOREST4EU v Sloveniji

Med 27. in 29. majem 2025 smo na Gozdarskem inštitutu Slovenije (GIS) organizirali mednarodne študijske dneve (t. i. study visits) v okviru evropskega projekta FOREST4EU. Dogodek, ki so se ga udele...

Več ...
  • © 2021 Gozdarski inštitut Slovenije
  • ISSN 2591-2127