V okviru projekta LesGoBio (V4-2016) smo s povezovanjem raziskovalcev s področja gozdarstva ter lesarstva proučili trenutno stanje proizvodnje lesa listavcev v Sloveniji. Na osnovi analize tokov smo opredelili osnovne verige vrednosti, t.j. verige medsebojno povezanih dejavnosti, ki prispevajo k dodani vrednosti gozdno-lesnih proizvodov, in jih glede na njihove tehnično-tehnološke lastnosti delovno poimenovali: 1 – Žagarska hlodovina, 2 – Furnirska hlodovina, 3 – Les za celulozo in plošče, 4 – Drug industrijski les, 5 – Okrogli les najslabše kakovosti, sečni ostanki in odslužen les.
Preliminarni rezultati kažejo na obstoj več šibkih členov znotraj verig vrednosti, kjer za delovanje verig posamezne ali več lesnih pol-proizvodov uvažamo iz tujine. Za optimiziranje delovanja verig vrednosti, kjer smo poleg tradicionalnih izdelkov zaznali tudi večje število inovativnih in visoko-tehnoloških izdelkov, se nakazujejo potrebe po investicijah v določene tehnologije, kot denimo v proizvodnjo konstrukcijskih furnirjev, lesnih vlaknatih kompozitov, idr. Na tej osnovi bomo v nadaljevanju sestavili tudi okvir možnih novih tehnologij, izdelkov in postopkov, za katere predvidevamo, da se bodo razvile v proizvodnji lesa listavcev, in bodo tvorile morebitne nove verige vrednosti, s ciljem povečevanja dodane vrednosti izdelkov ter doseganja krožnosti gozdno-lesnega biogospodarstva.
Aleš Straže1, Dominika Gornik Bučar1, Jože Kropivšek1, Manja Kitek Kuzman1, Mirko Kariž1, Sergej Medved1, Primož Oven1, Peter Prislan2 in Domen Arnič2
1 Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta, Oddelek za lesarstvo, Jamnikarjeva 101, Ljubljana
2 Gozdarski inštitut Slovenije, Večna pot 2, 1000 Ljubljana