Input – Output model

Input – Output model

26.10.2022

Input-Output model predstavlja makroekonomsko analitično okolje za analizo soodvisnosti med industrijami v gospodarstvu. Utemeljil ga je ruski znanstvenik Wassily Leontief v tridesetih letih prejšnjega stoletja, za kar je leta 1973 prejel tudi Nobelovo nagrado za ekonomijo. Model sestavljajo sistemi linearnih enačb, ki predstavljajo distribucijo industrijskih izdelkov (preko transakcij) v gospodarstvu, njihovo proizvodnjo in potrošnjo (Miller in Blair, 2009).

Input-Output model je na povpraševanju temelječ model preko katerega se  bruto vrednost proizvodnje posameznega sektorja povezuje s spremembami v končnem povpraševanju.

Z uporabo te metodologije je mogoče na podlagi podatkov v Input-output tabelah izračunati t.i input-output multiplikatorje za posamezen sektor, ki je v teoriji utemeljen kot skupna vrednost (proizvodnje, števila zaposlenih ali dohodkov) v vseh sektorjih gospodarstva, ki je potrebna, da se zadovolji končno povpraševanje v vrednosti ene enote (npr. 1 mio €) po proizvodnji taistega sektorja (Miller in Blair, 2009). Izračun le teh pa nam zagotavlja dragocene informacije o dinamiki proizvodnje posameznih sektorjev in njihovi sposobnosti ustvarjanja posrednih učinkov v gospodarstvu.

Kot že omenjeno input output modeliranje temelji na Input-output tabelah (Tabela 1), ki jih na ravni Slovenije vsakih  5 let izdela Statistični urad Republike Slovenije. Struktura  input-output tabele  raziskovalcu omogoča uporabo različnih tehnik za oceno učinka zunanjih sprememb, tj. učinka, ki ga ima morebitna sprememba v končnem povpraševanju na medsektorske transakcije, in skupne bruto proizvodnje vsakega sektorja v gospodarstvu.

V sklopu Ciljnega raziskovalnega projekta z naslovom LesGoBio je naš namen uporabiti Input-output modeliranje za ocenjevanja neizkoriščenih potencialov gozdno lesne verige v Sloveniji s poudarkom rabe lesa listavcev. Za celotno gozdno lesno verigo bomo ovrednotili obstoječe stanje in v oziru v prihodnost testirali več scenarijev nadgradnje gozdno lesne verige v slovenskem prostoru. 

 

Literatura:

Miller, R.E., and Blair, P.D. (2009). Input-output analysis: foundations and extensions. New York: Cambridge University Press.

 

 

 

 

 

 

 

 

Domen Arnič, Gozdarski inštitut Slovenije, Oddelek za gozdno tehniko in ekonomiko
izr. prof. dr. Luka Juvančič, Biotehniška fakulteta, Oddelek za zootehniko

Novice

EUDR v praksi: Kaj prinašajo zadnje poenostavitve in razvrstitev držav? 07.07.2025

EUDR v praksi: Kaj prinašajo zadnje poenostavitve in razvrstitev držav?

Začetek izvajanja Uredbe (EU) 2023/1115 o proizvodih, ki ne povzročajo krčenja gozdov (uredba EUDR) se nezadržno približuje. V letošnjem aprilu in maju je Evropska komisija (v nadaljevanju EK) pred...

Več ...
Trg lesnih peletov v Sloveniji v letu 2024 01.07.2025

Trg lesnih peletov v Sloveniji v letu 2024

Proizvodnjo lesnih peletov (v nadaljevanju peletov) v Sloveniji spremljamo že od leta 2010 in podatki kažejo, da ta skozi leta narašča. Zadnjo raziskavo med slovenskimi proizvajalci peletov smo na ...

Več ...
Inovacije in izzivi mobilizacije lesa – mednarodni študijski dnevi projekta FOREST4EU v Sloveniji 23.06.2025

Inovacije in izzivi mobilizacije lesa – mednarodni študijski dnevi projekta FOREST4EU v Sloveniji

Med 27. in 29. majem 2025 smo na Gozdarskem inštitutu Slovenije (GIS) organizirali mednarodne študijske dneve (t. i. study visits) v okviru evropskega projekta FOREST4EU. Dogodek, ki so se ga udele...

Več ...
  • © 2021 Gozdarski inštitut Slovenije
  • ISSN 2591-2127