Input – Output model

Input – Output model

26.10.2022

Input-Output model predstavlja makroekonomsko analitično okolje za analizo soodvisnosti med industrijami v gospodarstvu. Utemeljil ga je ruski znanstvenik Wassily Leontief v tridesetih letih prejšnjega stoletja, za kar je leta 1973 prejel tudi Nobelovo nagrado za ekonomijo. Model sestavljajo sistemi linearnih enačb, ki predstavljajo distribucijo industrijskih izdelkov (preko transakcij) v gospodarstvu, njihovo proizvodnjo in potrošnjo (Miller in Blair, 2009).

Input-Output model je na povpraševanju temelječ model preko katerega se  bruto vrednost proizvodnje posameznega sektorja povezuje s spremembami v končnem povpraševanju.

Z uporabo te metodologije je mogoče na podlagi podatkov v Input-output tabelah izračunati t.i input-output multiplikatorje za posamezen sektor, ki je v teoriji utemeljen kot skupna vrednost (proizvodnje, števila zaposlenih ali dohodkov) v vseh sektorjih gospodarstva, ki je potrebna, da se zadovolji končno povpraševanje v vrednosti ene enote (npr. 1 mio €) po proizvodnji taistega sektorja (Miller in Blair, 2009). Izračun le teh pa nam zagotavlja dragocene informacije o dinamiki proizvodnje posameznih sektorjev in njihovi sposobnosti ustvarjanja posrednih učinkov v gospodarstvu.

Kot že omenjeno input output modeliranje temelji na Input-output tabelah (Tabela 1), ki jih na ravni Slovenije vsakih  5 let izdela Statistični urad Republike Slovenije. Struktura  input-output tabele  raziskovalcu omogoča uporabo različnih tehnik za oceno učinka zunanjih sprememb, tj. učinka, ki ga ima morebitna sprememba v končnem povpraševanju na medsektorske transakcije, in skupne bruto proizvodnje vsakega sektorja v gospodarstvu.

V sklopu Ciljnega raziskovalnega projekta z naslovom LesGoBio je naš namen uporabiti Input-output modeliranje za ocenjevanja neizkoriščenih potencialov gozdno lesne verige v Sloveniji s poudarkom rabe lesa listavcev. Za celotno gozdno lesno verigo bomo ovrednotili obstoječe stanje in v oziru v prihodnost testirali več scenarijev nadgradnje gozdno lesne verige v slovenskem prostoru. 

 

Literatura:

Miller, R.E., and Blair, P.D. (2009). Input-output analysis: foundations and extensions. New York: Cambridge University Press.

 

 

 

 

 

 

 

 

Domen Arnič, Gozdarski inštitut Slovenije, Oddelek za gozdno tehniko in ekonomiko
izr. prof. dr. Luka Juvančič, Biotehniška fakulteta, Oddelek za zootehniko

Novice

Zunanja trgovina z okroglim lesom v letu 2024 17.04.2025

Zunanja trgovina z okroglim lesom v letu 2024

V letu 2024 je izvoz okroglega lesa znašal 1,587 milijona m³ (+16 % v primerjavi z letom 2023), od tega s 669.000 m³ (42 %) prevladuje izvoz industrijskega lesa listavcev s prevladujočo zastopanost...

Več ...
Cene gozdarskih storitev v Sloveniji – marec 2025 14.04.2025

Cene gozdarskih storitev v Sloveniji – marec 2025

V marcu smo na Gozdarskem inštitutu Slovenije med izvajalci gozdarskih storitev izvedli zbiranje cen gozdarskih storitev sečnje in spravila lesa, kjer ločimo sečnjo z motorno žago in traktorsko spr...

Več ...
Modelno odločanje načrtovanja najprimernejše tehnologije pridobivanja lesa 07.04.2025

Modelno odločanje načrtovanja najprimernejše tehnologije pridobivanja lesa

Trajnostna raba prostora, vključno z gozdnimi zemljišči, zahteva celovit in interdisciplinaren pristop, ki upošteva ekološke, ekonomske in družbene vidike. Ozaveščenost javnosti o trajnostnem uprav...

Več ...
  • © 2021 Gozdarski inštitut Slovenije
  • ISSN 2591-2127