Input – Output model

Input – Output model

26.10.2022

Input-Output model predstavlja makroekonomsko analitično okolje za analizo soodvisnosti med industrijami v gospodarstvu. Utemeljil ga je ruski znanstvenik Wassily Leontief v tridesetih letih prejšnjega stoletja, za kar je leta 1973 prejel tudi Nobelovo nagrado za ekonomijo. Model sestavljajo sistemi linearnih enačb, ki predstavljajo distribucijo industrijskih izdelkov (preko transakcij) v gospodarstvu, njihovo proizvodnjo in potrošnjo (Miller in Blair, 2009).

Input-Output model je na povpraševanju temelječ model preko katerega se  bruto vrednost proizvodnje posameznega sektorja povezuje s spremembami v končnem povpraševanju.

Z uporabo te metodologije je mogoče na podlagi podatkov v Input-output tabelah izračunati t.i input-output multiplikatorje za posamezen sektor, ki je v teoriji utemeljen kot skupna vrednost (proizvodnje, števila zaposlenih ali dohodkov) v vseh sektorjih gospodarstva, ki je potrebna, da se zadovolji končno povpraševanje v vrednosti ene enote (npr. 1 mio €) po proizvodnji taistega sektorja (Miller in Blair, 2009). Izračun le teh pa nam zagotavlja dragocene informacije o dinamiki proizvodnje posameznih sektorjev in njihovi sposobnosti ustvarjanja posrednih učinkov v gospodarstvu.

Kot že omenjeno input output modeliranje temelji na Input-output tabelah (Tabela 1), ki jih na ravni Slovenije vsakih  5 let izdela Statistični urad Republike Slovenije. Struktura  input-output tabele  raziskovalcu omogoča uporabo različnih tehnik za oceno učinka zunanjih sprememb, tj. učinka, ki ga ima morebitna sprememba v končnem povpraševanju na medsektorske transakcije, in skupne bruto proizvodnje vsakega sektorja v gospodarstvu.

V sklopu Ciljnega raziskovalnega projekta z naslovom LesGoBio je naš namen uporabiti Input-output modeliranje za ocenjevanja neizkoriščenih potencialov gozdno lesne verige v Sloveniji s poudarkom rabe lesa listavcev. Za celotno gozdno lesno verigo bomo ovrednotili obstoječe stanje in v oziru v prihodnost testirali več scenarijev nadgradnje gozdno lesne verige v slovenskem prostoru. 

 

Literatura:

Miller, R.E., and Blair, P.D. (2009). Input-output analysis: foundations and extensions. New York: Cambridge University Press.

 

 

 

 

 

 

 

 

Domen Arnič, Gozdarski inštitut Slovenije, Oddelek za gozdno tehniko in ekonomiko
izr. prof. dr. Luka Juvančič, Biotehniška fakulteta, Oddelek za zootehniko

Novice

Razvoj marteloskopa za ocenjevanje biotske raznovrstnosti in lesne zaloge s pomočjo digitalnega dvojčka 05.05.2025

Razvoj marteloskopa za ocenjevanje biotske raznovrstnosti in lesne zaloge s pomočjo digitalnega dvojčka

Operativne skupine (OS) v gozdarskem in kmetijsko gozdarskemu sektorju imajo ključno vlogo pri spodbujanju inovacij na ravni EU. Razširjajo rezultate dejavnosti in inovacij OS v druge države EU v o...

Več ...
Krepitev trajnostnega gospodarjenja z gozdovi v evropskem kontekstu: Sistem za podporo pri odločanju PRI.FOR.MAN 28.04.2025

Krepitev trajnostnega gospodarjenja z gozdovi v evropskem kontekstu: Sistem za podporo pri odločanju PRI.FOR.MAN

Učinkovito gospodarjenje z gozdovi je ključnega pomena za ohranjanje ravnotežja med ekološkimi, ekonomskimi in družbenimi cilji. Ta izziv je posebej izrazit v regijah, kot je Furlanija – Julijska k...

Več ...
Vitli Krpan: zimski demo tour 2025 24.04.2025

Vitli Krpan: zimski demo tour 2025

»Nič ni tako zanesljivega kot spremembe«, velikokrat slišimo, a ne vemo, če so imeli to v mislih v skupini za trženje (marketing) in prodajo podjetja Vitli Krpan, ko so začeli razmišljati o novih n...

Več ...
  • © 2021 Gozdarski inštitut Slovenije
  • ISSN 2591-2127