Gozdni sprehodi (forest walks) kot zanimiva in uspešna oblika povezovanja v gozdarstvu

Gozdni sprehodi (forest walks) kot zanimiva in uspešna oblika povezovanja v gozdarstvu

10.10.2022

V gozdarskem sektorju v Sloveniji je v zadnjem času zastopanost žensk vedno večja. Kljub temu, je gozdarstvo še vedno v veliki meri v domeni moških, zato je povezovanje in vključevanje žensk na tem področju še toliko bolj pomembno. Iz drugih evropskih držav poznamo več primerov dobrih praks povezovanja žensk v obliki različnih iniciativ, združenj, mentorstev in različnih organiziranih aktivnosti. Ena izmed bolj zanimivih in priljubljenih aktivnosti so t.i. gozdni sprehodi (forest walks). Pri vseh teh aktivnostih ne poudarjamo boja za enakopravnost spolov, temveč izmenjavo znanj ter druženje.

Mednarodni projekt Fem4forest – Gozdovi v ženskih rokah

Na Gozdarskem inštitutu Slovenije izvajamo mednarodni projekt »Gozdovi v ženskih rokah« Fem4Forest (Forests in Women's Hands), ki je sofinanciran v sklopu programa Interreg Danube Transnational Programme. V projekt je vključenih 14 partnerjev iz 10 držav (Slovenija, Hrvaška, Avstrija, Nemčija, Bosna in Hercegovina, Srbija, Romunija, Češka, Bolgarija, Ukrajina). Cilj projekta je okrepiti gozdarski sektor na območju Podonavja na lokalnem, regionalnem in mednarodnem nivoju s pomočjo večjega vključevanja žensk. Eden izmed pristopov za doseganje tega cilja je aktivno povezovanje zainteresiranih gozdark, lastnic gozdov in študentk gozdarstva v obliki gozdnih sprehodov ali kakršne koli druge oblike povezovanja.

Kaj so gozdni sprehodi?

»Gozdni sprehodi« so oblika druženja, na katerih se v gozdu udeleženci izobražujejo o določeni gozdarski tematiki. Sprehode vodijo strokovnjaki ali lastniki gozdov, ki izberejo poljubne teme povezane z gozdom v katerem se udeleženci nahajajo. Poleg novih uporabnih znanj, ki jih pridobijo, pa sprehodi služijo tudi povezovanju in druženju strokovnjakov iz gozdarskega sektorja, pri čemer se med udeleženci ustvarjajo prijateljske vezi in gradi nova socialna mreža, kar posledično pripomore k boljšemu vključevanju v sektor. Gozdarski sprehodi so se uveljavili predvsem med ženskami v gozdarstvu, vendar pripadnost spolu ni omejitev za sodelovanje.

Tovrstni gozdni sprehodi že dalj časa potekajo v Nemčiji (predvsem Bavarska) in v Avstriji kjer so priljubljena oblika druženja žensk. Na Bavarskem jih organizirajo lokalne gozdarskih službe skupaj z zvezo lastnikov gozdov. Med drugim, je njihov cilj spodbujanje zavedanja o tem, da so lastnice gozdov tudi ženske. Za večjo prepoznavnost in odmevnost, jih včasih organizirajo v sodelovanju z ženskami iz sveta politike. Gozdarske teme, ki jih bodo na gozdnih sprehodih obravnavale tekom letošnjega leta so npr. izbira drevesnih vrst, sajenje, nega mladja, sečnja, naravna obnova, itd.

V Avstriji so gozdni sprehodi ustaljena praksa, saj so jih organizirali že več kot 100. Organizira jih Zveza lastnikov gozdov Avstrijske štajerske, katere cilj je spodbuditi ženske za gozdarstvo in jih motivirati za gospodarjenje z gozdovi. Gozdnih sprehodov se udeležujejo lastnice gozdov, bodoče lastnice gozdov, lastnice kmetij, lovke, gozdarke in druge ženske, ki ji gozdarstvo zanima.

Uspešen začetek gozdnih sprehodov v Sloveniji

Tudi v Sloveniji, smo v okviru projekta »Gozdovi v ženskih rokah« Fem4Forest (Forests in Women's Hands) v letošnjem letu pričeli z organizacijo gozdnih sprehodov. Ti potekajo na različnih lokacijah po Sloveniji in v sodelovanju z gozdarkami, lastnicami gozdov in drugimi ženskami iz gozdarskega sektorja.

Konec junija smo na Ribniški koči na Pohorju organizirale prvi Gozdni sprehod. Sprehoda se je skupno udeležilo 17 udeleženk iz vseh vetrov Slovenije. Z nami je bila tudi Dagram Karisch – Gierer iz sosednje Avstrije, ki je organizirala že več kot 100 takih sprehodov. Spoznale smo namen in način izvedbe gozdnih sprehodov in se dogovorile, da postanejo naša stalnica. Bilo je sproščujoče, poučno in tudi zabavno.

Naslednji gozdni sprehod, je potekal v začetku septembra na Magolniku. Zanimanje za sprehod je bilo zelo veliko, saj se je ga je udeležilo skoraj 50 udeleženk, ki so na različne načine povezane z gozdarstvom – od lastnic gozdov, revirnih gozdark, raziskovalk, študentk gozdarstva, učiteljic, naravovarstvenic,... Pod vodstvom Jožeta Praha iz Zavoda za gozdove Slovenije in še dveh revirnih gozdarjev, smo spoznale, kako poteka odkazilo drevja za posek. Dan je minil v sproščenem vzdušju, z lepimi razgledi na Kum, domov pa smo se vrnili z novim znanjem in predvsem z novimi poznanstvi in izkušnjami.

Na podlagi dobrih vtisov prvih dveh sprehodov, bo 14. 10. 2022 organiziran že tretji gozdni sprehod, in sicer kar v okolici Gozdarskega inštituta Slovenije, v Krajinskem parku Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib. Naravovarstvena nadzornica Saša Vochl iz Javnega zavoda VOKA SNAGA, KP TRŠ, nam bo predstavila svoje delo in vlogo gozda v urbani krajini. Vse, ki bi se rade pridružile se lahko prijavijo na: .

Cilj tovrstnih sprehodov in celotnega projekta Fem4Forest je, da se tudi pri nas na dolgi rok ustvari skupnost žensk, ki bodo med seboj delile znanje in izkušnje, ter se uspešno vključevale v gozdarski sektor.

 

 

 

 

dr. Katarina Flajšman, Gozdarski inštitut Slovenije, Oddelek za gozdno tehniko in ekonomiko
dr. Nike Krajnc, Gozdarski inštitut Slovenije, Oddelek za gozdno tehniko in ekonomiko

Novice

Zunanja trgovina z okroglim lesom v letu 2024 17.04.2025

Zunanja trgovina z okroglim lesom v letu 2024

V letu 2024 je izvoz okroglega lesa znašal 1,587 milijona m³ (+16 % v primerjavi z letom 2023), od tega s 669.000 m³ (42 %) prevladuje izvoz industrijskega lesa listavcev s prevladujočo zastopanost...

Več ...
Cene gozdarskih storitev v Sloveniji – marec 2025 14.04.2025

Cene gozdarskih storitev v Sloveniji – marec 2025

V marcu smo na Gozdarskem inštitutu Slovenije med izvajalci gozdarskih storitev izvedli zbiranje cen gozdarskih storitev sečnje in spravila lesa, kjer ločimo sečnjo z motorno žago in traktorsko spr...

Več ...
Modelno odločanje načrtovanja najprimernejše tehnologije pridobivanja lesa 07.04.2025

Modelno odločanje načrtovanja najprimernejše tehnologije pridobivanja lesa

Trajnostna raba prostora, vključno z gozdnimi zemljišči, zahteva celovit in interdisciplinaren pristop, ki upošteva ekološke, ekonomske in družbene vidike. Ozaveščenost javnosti o trajnostnem uprav...

Več ...
  • © 2021 Gozdarski inštitut Slovenije
  • ISSN 2591-2127