Tehnike redčenja mlajših razvojnih faz

Tehnike redčenja mlajših razvojnih faz

21.12.2020

V ponedeljek, 7. 12. 2020, smo partnerji projekta SMALLWOOD organizirali mednarodno spletno konferenco. Na konferenco smo povabili raziskovalce, gozdarske strokovnjake, gozdarska podjetja in ostale deležnike v gozdarskem sektorju iz vseh partnerskih držav projekta Smallwood.

V ponedeljek, 7. 12. 2020, smo partnerji projekta SMALLWOOD organizirali mednarodno spletno konferenco z naslovom "Tehnike redčenja mlajših razvojnih faz". Namen konference je bil:

  • Predstavitev predhodnih rezultatov projekta SMALLWOOD
  • Predstavitev terenskih meritev na Švedskem, Finskem, v Sloveniji in Španiji
  • Predstavitev tehnike pasovnega redčenja s sečno glavo v različnih tipih redčenja in dveh različnih metod, ki sta bili uporabljeni
  • Predstavitev predhodnih rezultatov raziskav produktivnosti, izvedenih v mlajših razvojnih fazah
  • Predstavitev predhodnih rezultatov poškodb na sestojih po izvedenih delih.

 

Na konferenco smo povabili raziskovalce, gozdarske strokovnjake, gozdarska podjetja in ostale deležnike v gozdarskem sektorju iz vseh partnerskih držav projekta Smallwood.

 

Po uvodu v konferenco, ki ga je imela dr. Nike Krajnc z Gozdarskega inštituta Slovenije, je prof. Tomas Nordfjell, predstavil projekt SMALLWOOD. Prof. Nordfjell je predstavil tudi potek meritev v mlajših razvojnih fazah na Švedskem, Yrjö Nuutinen iz organizacije LUKE je predstavil izsledke meritev na Finskem, rezultate iz ploskev v Sloveniji pa je predstavil Matevž Triplat. Vse skupaj je povzel Raul Fernandez Lacruz s primerjavo rezultatov iz vseh treh držav.

Eduardo Tolosana iz UPM je predstavil rezultate iz meritev v Španiji, kjer je epidemija COVID-19 omejila izvajanje meritev. V Španiji so uporabili dve različni tehnologiji redčenja, kjer so uporabili dva različna stroja (Retrabio in Biobaler), ki sta v osnovi podobna mulčerjem. Teresa Fuente iz UPM je na koncu predstavila rezultate okoljskih vidikov s poudarkom na škodi na preostalih sestojih na Švedskem, Finskem in v Sloveniji.

Konferenca je bila uspešna, imeli smo 68 udeležencev iz 13 držav (Slika 1). Večina udeležencev je bila iz Slovenije, Švedske in Finske, sledili so udeleženci iz Španije, Irske, Hrvaške, Estonije, Italije, Norveške, Portugalske, Francije, Bosne in Hercegovine in tudi Rusije.




Slika 1: Države iz katerih so bili udeleženci konference

Večinoma so se konference udeležili predstavniki izobraževalnih in raziskovalnih institucij, trening centrov in šol, gozdarskih podjetij ter gozdarskih zavodov (Slika 2).




Slika 2: Ciljne skupine iz katerih so bili udeleženci konference

Veseli nas, da smo s konferenco dosegli želeni učinek, saj so bili udeleženci zelo zadovoljni s samo vsebino, kot tudi z izvedbo dogodka (slika 3).




Slika 3: Mnenja udeležencev konference

Konferenca je imela tudi prenos v živo preko Facebook strani Oddelka za gozdno tehniko in ekonomiko Gozdarskega inštituta Slovenije (www.facebook.com/gisgte). S prenosom v živo smo dosegli skoraj 500 oseb.

Prezentacije iz konference bodo dosegljive na spletni strani http://www.smallwood.eu/results/public-events/conference-productivity-in-small-tree-thinning-operations/.

Med konferenco smo imeli več anketnih vprašanj, tukaj je nekaj najbolj zanimivih.














 

 

 

Tina Jemec, Gozdarski inštitut Slovenije, Oddelek za gozdno tehniko in ekonomiko

Novice

Razvoj marteloskopa za ocenjevanje biotske raznovrstnosti in lesne zaloge s pomočjo digitalnega dvojčka 05.05.2025

Razvoj marteloskopa za ocenjevanje biotske raznovrstnosti in lesne zaloge s pomočjo digitalnega dvojčka

Operativne skupine (OS) v gozdarskem in kmetijsko gozdarskemu sektorju imajo ključno vlogo pri spodbujanju inovacij na ravni EU. Razširjajo rezultate dejavnosti in inovacij OS v druge države EU v o...

Več ...
Krepitev trajnostnega gospodarjenja z gozdovi v evropskem kontekstu: Sistem za podporo pri odločanju PRI.FOR.MAN 28.04.2025

Krepitev trajnostnega gospodarjenja z gozdovi v evropskem kontekstu: Sistem za podporo pri odločanju PRI.FOR.MAN

Učinkovito gospodarjenje z gozdovi je ključnega pomena za ohranjanje ravnotežja med ekološkimi, ekonomskimi in družbenimi cilji. Ta izziv je posebej izrazit v regijah, kot je Furlanija – Julijska k...

Več ...
Vitli Krpan: zimski demo tour 2025 24.04.2025

Vitli Krpan: zimski demo tour 2025

»Nič ni tako zanesljivega kot spremembe«, velikokrat slišimo, a ne vemo, če so imeli to v mislih v skupini za trženje (marketing) in prodajo podjetja Vitli Krpan, ko so začeli razmišljati o novih n...

Več ...
  • © 2021 Gozdarski inštitut Slovenije
  • ISSN 2591-2127