Mednarodna konferenca o enakosti in raznolikosti v gozdarstvu

Mednarodna konferenca o enakosti in raznolikosti v gozdarstvu

08.11.2024

V Portorožu je 24. in 25. oktobra 2024 potekala dvodnevna mednarodna konferenca z naslovom ″Enakost in raznolikost v gozdarstvu: Spreminjanje podobe gozdarstva″ (angl: Equality and Diversity in Forestry: Changing the Image of Forestry), ki je združila gozdarske strokovnjake, raziskovalce in vse, ki delujejo na področju gozdarstva. Dogodek sta organizirala Gozdarski inštitut Slovenije v okviru projekta Fem2forests – Inovativne poti za učinkovito vključevanje deklet in mladih žensk v gozdarski sektor (sofinanciran s strani programa Interreg Danube Region) in WOFO International (Ženske v gozdarstvu – Mednarodno združenje žensk v gozdarskem in lesarskem sektorju). Dogodek se je osredotočal na opolnomočenje mladih žensk v gozdarskem sektorju ob hkratnem spodbujanju vključevanja in raznolikosti. Konference se je udeležilo 114 udeležencev iz 25 držav.

 

Prvi dan se je začel z zanimivim uvodnim predavanjem dr. Zarje Muršič, ki je delila pomembne poglede na temo enakosti in raznolikosti v znanosti. Kratko povzemamo zaključne misli njenega predavanja: “Za spodbujanje bolj vključujoče znanstvene skupnosti je ključno, da smo zgled mlajšim generacijam in spodbujamo ženske, da vstopijo v tradicionalno moške panoge, kot je gozdarstvo. Poudarjanje ženskih perspektiv ne le izboljšuje naše razumevanje, temveč tudi vodi do učinkovitejših rešitev za sodobne izzive. Konec koncev različne perspektive in ideje vseh posameznikov bogatijo znanost in gozdarstvo.”

Dan je v nadaljevanju potekal v okviru štirih sekcij, osredotočenih na perspektivo spola in spodbujanje enakih možnosti za vse v gozdarskem sektorju: (1) Workforce of tomorrow - a gender perspective; (2) Education based on equality and diversity in forestry; (3) Changing the image of forestry by the inclusion of women; (4) Networking of women as a key to change in forestry. Razprave so obravnavale teme, kot so prihodnja delovna sila, izobraževalne strategije za enakost in raznolikost ter pomembno vlogo žensk pri spreminjanju podobe gozdarstva. Predavanjem je sledila panelna razprava z naslovom »Cooperation is the key for success«, v kateri je sodelovalo sedem strokovnjakinj in vidnih žensk s področja gozdarstva. Te so poudarile, da je sodelovanje ključno za dosego zastavljenih ciljev. Govorci so navdihnili udeležence s svojimi vpogledi, dvignili zavest o pomenu raznolikosti v gozdarstvu in spodbudili udeležence, da si predstavljajo bolj vključujočo prihodnost za sektor.

Drugi dan konference smo si v okviru strokovne ekskurzije ogledali slovenski kras, z izhodiščem na Cerju, kjer so nam lokalni gozdarji iz Zavoda za gozdove Slovenije predstavili trajnostne prakse gospodarjenja z gozdovi. Poudarek je bil na potekajočih prizadevanjih za obnovo gozdov po požarih in razpravi o okoljskih izzivih in rešitvah. Sledil je tudi praktičen del, ko so udeleženci posadili drevesa kot simbol upanja in zavezanosti ohranjanju okolja. Ta aktivnost ni le poudarila osrednje teme konference o enakosti in raznolikosti, temveč je tudi izpostavila pomen skupnega delovanja pri obnovi prizadetih območij.

Konferenca je udeležencem nudila priložnost za mreženje, povezovanje in učenje, hkrati pa jih spodbujala k razvoju novih pobud v gozdarskem sektorju. Organizatorji smo optimistični, da bodo razprave in sodelovanja, ki so se razvila tekom dogodka, imela trajen vpliv na spodbujanje raznolikosti in vključevanja v gozdarskem sektorju po vsem svetu. Verjamemo, da s to konferenco sejemo seme sprememb v gozdarstvu!

 

Povezava do zbornika s povzetki predavanj:
https://dirros.openscience.si/Dokument.php?id=29298&lang=slv

 

 
 
 
 
dr. Nike Krajnc, Gozdarski inštitut Slovenije, Oddelek za gozdno tehniko in ekonomiko
Darja Stare, Gozdarski inštitut Slovenije, Oddelek za gozdno tehniko in ekonomiko

Sorodne vsebine:

Novice

Kazalnik – primarna odprtost slovenskih gozdov 2023 16.12.2024

Kazalnik – primarna odprtost slovenskih gozdov 2023

Kazalnik definira stanje primarne odprtosti gozdov na Slovenskem. Za potrebe gospodarjenja z gozdovi kazalnik prikazuje stanja iz let 2013, 2020 in 2023. Ob zadnji posodobitvi kazalnika pa je prika...

Več ...
Cene žaganega lesa iglavcev: rezultati ankete 11.12.2024

Cene žaganega lesa iglavcev: rezultati ankete

Na Gozdarskem inštitutu Slovenije smo letošnjega novembra četrtič v letu 2024 opravili raziskavo prodajnih cen žaganega lesa iglavcev v Sloveniji. Raziskavo opravljamo redno, v četrtletnih interval...

Več ...
Cene gozdnih lesnih sortimentov iz zasebnih gozdov na slovenskem trgu v novembru 2024 09.12.2024

Cene gozdnih lesnih sortimentov iz zasebnih gozdov na slovenskem trgu v novembru 2024

V novembru 2024 smo na Gozdarskem inštitutu Slovenije še četrtič letos izvedli anketo o odkupnih cenah gozdnih lesnih sortimentov (GLS) iz zasebnih gozdov na slovenskem trgu. Namen aktivnosti je sp...

Več ...
  • © 2021 Gozdarski inštitut Slovenije
  • ISSN 2591-2127