Cene gozdnih lesnih sortimentov iz zasebnih gozdov na slovenskem trgu v novembru 2024

Cene gozdnih lesnih sortimentov iz zasebnih gozdov na slovenskem trgu v novembru 2024

09.12.2024

V novembru 2024 smo na Gozdarskem inštitutu Slovenije še četrtič letos izvedli anketo o odkupnih cenah gozdnih lesnih sortimentov (GLS) iz zasebnih gozdov na slovenskem trgu. Namen aktivnosti je spremljanje sezonskega ter letnega nihanja cen gozdnih lesnih sortimentov v državi ter prispevati k večji preglednosti/transparentnosti trga okroglega lesa iz zasebnih gozdov. Tokratni anketni vprašalnik je bil aktiven od 18. novembra do vključno 2. decembra 2024. V anketi je sodelovalo 25 podjetij, od tega je 80 % podjetij, ki letno odkupijo do 30.000 m³ GLS iz zasebnih gozdov, petina sodelujočih pa letno odkupi nad 30.000 m³ GLS iz zasebnih gozdov.

V nadaljevanju so podane cene gozdnih lesnih sortimentov na gozdni cesti v EUR/m³ brez DDV, prikazana je srednja vrednost (mediana) vseh posredovanih cen.

 

Cene okroglega lesa iglavcev

Cene hlodovine iglavcev so se v novembru 2024 pri smreki, jelki in rdečem boru zvišale (ali ostale enake), v povprečju pa so slabih 10 % višje v primerjavi s cenami v avgustu 2024. Glede na lanski november pa so cene hlodovine iglavcev v povprečju višje za 23 %.

Cene hlodov za žago in furnir smreke so glede na preteklo zbiranje (avgust 2024) višje od 2 do 11 %. Najbolj so se zvišale cene v primeru nižjih kakovostnih razredov D1 in D2, kjer je srednja vrednost zbranih cen v novembru za hlodovino kakovosti D1 znašala 75 EUR/m3, cena hlodovine razreda D2 je znašala 60 EUR/m3. Cena hlodov smreke kakovostnega razreda B je v novembru 2024 znašala 100 EUR/m3 in je le 2 % višja od cene v avgustu 2024, cena hlodovine v razredu A znaša 140 EUR/m3 in razredu C 96 EUR/m3. Odkupna cena smrekovine je v novembru pričakovano višja od avgustovske in sicer v povprečju 7 %. V primerjavi z lanskim novembrom, pa so cene hlodov smreke v letošnjem novembru v povprečju za 24 % višje.

Pri jelki smo pri vseh kakovostnih razredih, razen v razredu A (kjer je cena ostala nespremenjena), zabeležili zvišanje cen glede na preteklo zbiranje in sicer od 6 do 15 %. Največje zvišanje smo zabeležili za kakovostni razred D2. Hlodi kakovostnega razreda C so dosegli ceno 85 EUR/m3, kar je 6 % več kot v avgustu in 31 % več kot v enakem obdobju lani. V primerjavi z lanskim novembrom so letošnje cene hlodov jelke v povprečju za 18 % višje, cene hlodovine jelke so se sicer glede na ostalo hlodovino iglavcev najmanj povišale.

Pri hlodih rdečega bora so novembrske cene v primerjavi z avgustom za vse kakovostne razrede višje in sicer od 9 % (za razred D1) do 27 % (za razred A). Če cene primerjamo z novembrom 2023 pa ugotovimo, da je letošnja novembrska cena v povprečju 28 % višja kot v lanskem novembru; cene hlodovine rdečega bora so se glede na ostalo hlodovino iglavcev najbolj povečale.

Srednja vrednost zbranih cen lesa za celulozo in plošče je v novembru 2024 za smreko znašala 35 EUR/m3 brez DDV, kar je enako kot avgusta, za jelko in rdeči bor pa 32 EUR/m3, kar je manj kot v prejšnjem zbiranju cen. Če cene lesa za celulozo in plošče iglavcev primerjamo s cenami v enakem obdobju lansko leto, ugotovimo, da so cene celuloznega lesa iglavcev višje od 7 % (jelka in r. bor) do 17 % (smreka).

Srednja odkupna cena brusnega lesa smreke in jelke že leto dni vztraja pri 40 EUR/m3.

Cene okroglega lesa listavcev

Cene hlodovine listavcev so se v zadnjem četrtletju leta 2024 v primerjavi s preteklim zbiranjem v avgustu 2024, pri bukvi zvišale za vse kakovostne razrede. Pri hrastu smo v večini razredov zabeležili padec cen, le za kakovostni razred D za hlode nad 50 cm premera beležimo rahlo rast (4 %). Razred F1 pri hlodih nad 50 cm premera in razred F2 pri hlodih pod 50 cm premera sta ohranila enako ceno kot v avgustu 2024.

Cene hlodovine bukve so se v primerjavi s prejšnjim zbiranjem cen v avgustu za vse kakovostne razrede zvišale med 4 % in 13 % (v povprečju za 8 %). Hlodovina bukve kakovostnega razredov A2 je dosegla najvišjo srednjo ceno v našem obdobju zbiranja cen od leta 2017 naprej, in znaša 113 EUR/m3. Če primerjamo novembrske cene bukove hlodovine s preteklim zbiranjem v novembru 2023, ugotovimo, da so cene v kakovostnih razredih A1, A2 in C višje kot pred enim letom, cene hlodovine kakovostnih razredov B in D pa nižje. V povprečju pa je cena hlodovine bukve le 1 odstotek višja kot pred letom dni.

Cene hlodovine hrasta nam je tokrat posredovalo 10 podjetij, poleg tega je med poročanimi cenami velika variabilnost, zato je potrebna previdnost pri interpretaciji podatkov.

Cene hlodov hrasta premera do 50 cm so se v primerjavi z avgustom znižale, razen za kakovostni razred F2, kjer je srednja vrednost cen ostala enaka (400 EUR/m3). Najbolj (za 13 %) je cena padla za hlodovino kakovostnega razreda C (175 EUR/m3). Primerjava letošnjih novembrskih cen z lanskimi pa kaže na zvišanje le teh (razen za kakovostni razred D, kjer je cena hlodov enaka lanski), in sicer v povprečju za 17 %.

Cene hlodovine hrasta premera nad 50 cm so se v primerjavi s prejšnjim zbiranjem v avgustu za kakovostne razrede F2, B in C znižale med 4 % in 10 %. Srednja cena hlodovine kakovostnega razreda C znaša 205 EUR/m3, cene hlodovine v najkakovostnejšem razredu F1 so ostale enake (500 EUR/m3). Cene hlodovine hrasta premera nad 50 cm so se v zadnjem letu v povprečju zvišale za 13 %.

Srednja vrednost zbranih cen lesa za celulozo in plošče se je v primeru bukve v novembru 2024 glede na preteklo zbiranje v avgustu znižala za 17 %, v primeru drugih trdih listavcev pa je cena nižja za 18 %. Če primerjamo novembrsko ceno s ceno v enakem obdobju lansko leto, ugotovimo, da je letošnja cena nižja, tako v primeru bukve (- 21 %), kot v primeru drugih trdih listavcev (- 22 %). Cena bukovine za celulozo in ploščo je dosegla minimalno vrednost (43 EUR/m3) v obdobju opravljanja te raziskave.

 

Cene lesa za kurjavo

Srednja vrednost zbranih cen lesa za kurjavo v letošnjem novembru se je, v primerjavi s cenami v avgustu, znižala in v primeru bukovine znaša 60 EUR/m3, v primeru drugih trdih listavcev pa 50 EUR/m3. V primerjavi s cenami v enakem obdobju lansko leto je letošnja novembrska cena bukovega lesa za kurjavo nižja za 8 %, v primeru drugih trdih listavcev pa za 17 %.

 

Graf prikazuje odkupne cene gozdnih lesnih sortimentov na kamionski cesti iz zasebnih gozdov. Cene so prikazane v EUR/m3 brez DDV. S klikom v legendi najprej izberemo drevesno vrsto in nato željeni kakovostni razred.

 Cene se zbirajo vsako četrtletje, z izjemo leta 2017, 2018 in 2019. V letu 2017 in 2018 smo cene zbirali 2x v letu, v letu 2019 pa 3x. Rimske številke za letnico pomenijo zaporedno številko četrtletja (npr. 2023-I pomeni prvo četrtletje leta 2023) Vir: Gozdarski inštitut Slovenije 

 

Zahvala

Zahvaljujemo se vsem podjetjem, ki so sodelovala z nami in nam posredovala podatke.

 

Peter Smolnikar, Gozdarski inštitut Slovenije, Oddelek za gozdno tehniko in ekonomiko
Špela Ščap, Gozdarski inštitut Slovenije, Oddelek za gozdno tehniko in ekonomiko

Sorodne vsebine:

Novice

Obvezno zavarovanje v prometu 21.01.2025

Obvezno zavarovanje v prometu

Že nekaj mesecev veljajo spremenjene obveznosti za zavarovanje vozil v prometu, ki se nanašajo tudi na kmetijska in gozdarska vozila. V zakonodajnem postopku pa je tudi novela Zakona o motornih voz...

Več ...
Ovire in rešitve pri vključevanju deklet in mladih žensk v gozdarski sektor 06.01.2025

Ovire in rešitve pri vključevanju deklet in mladih žensk v gozdarski sektor

Gozdarstvo je v Evropi pomemben gospodarski sektor, ki pa se sooča s številnimi izzivi, kot sta pomanjkanje delovne sile in upadanje zanimanja za gozdarske poklice. Spodbujanje deklet in mladih žen...

Več ...
Nov projekt namenjen vzpostavitvi enotnega sistema spremljanja cen gozdnih lesnih sortimentov v Sloveniji 03.01.2025

Nov projekt namenjen vzpostavitvi enotnega sistema spremljanja cen gozdnih lesnih sortimentov v Sloveniji

Z novembrom 2024 se je pričel nov ciljno–raziskovalni projekt z naslovom Enoten sistem spremljanja cen gozdnih lesnih sortimentov, katerega vodilni in edini projektni partner je Gozdarski inštitut ...

Več ...
  • © 2021 Gozdarski inštitut Slovenije
  • ISSN 2591-2127