Z novembrom 2024 se je pričel nov ciljno–raziskovalni projekt z naslovom Enoten sistem spremljanja cen gozdnih lesnih sortimentov, katerega vodilni in edini projektni partner je Gozdarski inštitut Slovenije, Oddelek za gozdno tehniko in ekonomiko. Skupna vrednost projekta znaša 40.000 EUR in bo trajal 15 mesecev. Projekt (V4-24017) »Enoten sistem spremljanja cen gozdnih lesnih sortimentov« po javnem razpisu za izbiro raziskovalnih projektov Ciljnega raziskovalnega programa »CRP 2024« v letu 2024, financirata Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport (50 %) ter Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije (50 %).
Spremljanje gibanja trga oz. cen gozdnih lesnih sortimentov je pomembno za uspešno strateško načrtovanje obsega in dinamike trženja v gozdarstvu in lesnopredelovalni industriji, predvsem ob nenadnih spremembah na trgu lesa (npr. izredni vremenski dogodki, naravne nesreče) ter pri izpolnjevanju trgovinske politike. Poleg tega je prihodek od prodaje lesa še vedno najpomembnejši kriterij, ki vpliva na aktivnost lastnikov gozdov oziroma upravljavcev pri intenziviranju gospodarjenja z gozdovi.
Glavni izzivi, ki jih naslavlja projekt, so:
- Evropski in svetovni trgi so vse bolj povezani in soodvisni, kar postaja pomemben dejavnik, ki vpliva na trgovino z lesom in spremljanje gibanja cen gozdnih lesnih sortimentov na nacionalnih trgih.
- Metodologije zbiranja cen gozdnih lesnih sortimentov se med državami razlikujejo, poleg tega so objavljene cene le–teh za posamezne države zaradi spletnih strani v nacionalnem jeziku včasih težje dostopne in razumljene.
- Vsaka metodologija zbiranja cen gozdnih lesnih sortimentov ima svoje prednosti in slabosti, ki jih je pri interpretaciji potrebno poznati.
- V Sloveniji pri trgovanju z gozdnimi lesnimi sortimenti ni enotnega sistema razvrščanja in poimenovanja le–teh.
- Po rezultatih ankete Gozdarskega inštituta Slovenije iz leta 2022, 28 % sodelujočih za namen razvrščanja GLS po kakovosti uporablja Pravilnik o merjenju in razvrščanju gozdnih lesnih sortimentov iz gozdov v lasti Republike Slovenije, 28 % anketiranih uporablja več različnih sistemov, 25 % podjetij uporablja svoja, lastna pravila, 10 % pa avstrijske "uzance" – ÖHU.
Cilji projekta so:
- Analizirati metodologije zbiranja cen GLS v Sloveniji in v izbranih tujih državah.
- Analizirati metodologije ocenjevanja merjenja in razvrščanja GLS, s poudarkom na skupini hlodi za žago in furnir, v Sloveniji in v izbranih tujih državah.
- Identificirati glavne vrste cen pri trgovanju z GLS ter določila pogojev dobave blaga ter analizirati glavne razlike med njimi.
- Pripraviti predlog enotnega sistema spremljanja cen GLS v Sloveniji.
Rezultati raziskave bodo v podporo Ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport (MGTŠ), Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP) in drugim odločevalcem pri oblikovanju učinkovitih politik (ukrepov) načrtovanja obsega in dinamike trženja v gozdarstvu in lesnopredelovalni industriji ter načrtovanja gospodarjenja z zasebnimi in državnimi gozdovi.
Za učinkovit prenos znanja v prakso bomo na začetku projekta povabili k sodelovanju in k dialogu ključne deležnike vzdolž gozdno – lesne verige, s katerimi bo organiziranih več srečanj tekom trajanja projekta.