Drva je pred uporabo potrebno razcepiti na polena. To so počeli že včasih, saj je razcepitev debel v polena glavni ukrep, ki zagotovi kakovost drv. Vsi ostali ukrepi, kot so čas sečnje, pokrivanje ali zlaganje drv na osončeno mesto, so bolj ali manj le za povrhu. Odkar so minili zlati časi, ko so to počeli hlapci za polento, to opravilo počnemo s cepilniki. Kot je splošno znano, je teh naprav cela vrsta – od grdih preko hidravličnih do učinkovitih.
V zadnjih letih so spet priljubljeni cepilniki drv, ki polena cepijo horizintalno in so praviloma gnani preko hidravlike. Ti cepilci v osnovi niso nič novega, nova je njihova namembnost. Namenjeni so cepljenju debelejšega lesa v večjih količinah, kar sveda večina lastnikov gozdov v Sloveniji težko počne. Za tiste, ki pa si to lahko privoščijo, je cepljenje drv s takim cepilcem močno olajšano. Dodatna oprema, kot so dvižna rampa, vitel za privlek lesa, odlagalna miza, predvsem pa samo enkratni prihod polena skozi cepilni križ, naredijo cepljenje nekajkrat učinkovitejše, da ne govorimo o dobrobiti za okostje junakov, ki s takim cepilcem rokujejo.
Cepilec je najbolj učinkovit pri debelini hlodov okoli 50 cm.
Ležeci cepilnik Uniforest Magnum 32 CD in njegovo vzdolžno postavljeno različico, ki ima dodatno oznako TR, so razvili v Uniforestu, kar je bilo za tako uveljavljeno podjetje na področju gozdarskih priključkov pričakovano. Magnum 32 CD, s katerim glede na vzdolžno os traktorja cepimo prečno, ima poleg transportnih koles, tako kot njegova različica TR, tudi možnost prenašanja s traktorjem s pomočjo tritočkovnega priklopa. Njegovo odlično lastnost, da lahko obišče tudi bolj nedostopne kraje, nekoliko zatemni dejstvo, da moramo pred premikom postaviti cepilni cilinder in odlagalno mizo v transportni položaj.
Nazorne sličice poleg ročic za upravljanje cepilca
Z ležečim cepilcem Uniforest Magnum 32 CD TR, ki smo ga dobili v preizkus, polena cepimo vzporedno z vzdolžno osjo traktorja, med transportom ga ni treba prilagajati, zato je otežena raba na območjih z omejenimi dejavniki. Obe različici sta lahko gnani preko kardanske gredi s traktorjem ali (možnost kombinacije) s pomočjo elektromotorja z močjo 11 KW.
Nastavljiva podporna noga
Cepilnik Uniforest Magnum 32 CD TR z maso 1550 kg poleg že omenjenga elektromotorja, ki je nanj vgrajen opcijsko, preko kardana lahko poganja traktor s priporočeno močjo 35 kW oz. 48 KM. Navor kardana, potreben za cepljenje je 530 Nm, maksimalno število obratov pa je 540 min-1.
Nastavljiv nosilec posode za gorivo
V dolžino cepilec meri 4,77 m, v širino 2,14 m, v višino pa 2,25 m. Širina se med transportom, zahvaljujoč dvigu podajalne rampe, zmanjša na 1,85 m. Serijsko nameščena dvojna litoželezna črpalka s samodejnim uravnavanjem hitrosti požene bat s hodom 1200 mm skozi poleno s silo cepljenja 30 ton. Dvodelna hidravlična črpalka stroju zagotovi tiho delovanje in dolgo življenjsko dobo. V hidravličnem sistemu cepilca je 80 l hidravličnega olja. V rezervoar za olje je vstavljen filter, ki skrbi za čistočo olja. Če nameravamo s strojem večkrat delati neprekinjeno več kot štiri ure, je zelo priporočljivo, da si omislimo tudi hladilnik olja. Na cepilec sta serijsko nameščena nosilec sekire in cepina, kot opcijo pa si lahko omislimo še nosilec motorne žage in posode za gorivo.
Vsekakor je priporočljivo, da si kot dodatno opremo na cepilcu omislimo tudi hidravlični vitel z daljinskim upravljanjem. Vitel s komercialno oznako 8HR ima vlečno silo 8 kN. Premer žične vrvi je 8 mm, njena dolžina pa 20 m. 55 kg težak vitel breme privlači s hitrostjo 0,36 m/s. Samodejno dvigujoča se žična vrv poteka po sredini cepilca, njeno hitrost lahko uravnavamo z ventilom. Vitel se prilagaja smeri privleka bremena, ki ga nanj obesimo s pomočjo prijemalnih klešč.
Daljinsko vodeni hidravlični vitel 8HR z vgrajenim nosilcem vlačilnih (prijemalnih) klešč
Daljinski upravljalec vitla
S cepilcem Uniforest Magnum 32 CD TR lahko cepimo do 1200 mm dolga polena z največjim premerom 1000 mm. Dolžino cepljenja lahko prilagodimo s pomočjo nastavljivega izklopnega mehanizma. Ta nam v primeru cepljenja krajših polen prihrani kar nekaj časa. Cepilec je opremljen tudi s samodejnim izklopom potisne plošče, kar zelo poveča varnost pri delu z njim. Vodila potisne plošče so iz posebne umetne mase, ki ne potrebuje mazanja, zagotavlja pa tudi njeno natančno vodenje, kar ji zagotovi dolgo žiljenjsko dobo. Nož, s pomočjo katerega bat razcepi polena, je 2-, 4- ali 6-delen, njegovo višino pa cepljenjcu prilagajamo s pomočjo hidravlike.
Vpetje cepilnega noža v hidravični pomik
Preizkušani cepilec Uniforest Magnum 32 CD TR je imel nameščen 6-delni cepilni nož. Drva, ki resda niso bila najgrša, je z lahkoto razcepil pri minimalnih vrtljajih motorja traktorja. Če polena niso posebno grčava in debela, se takemu cepilnemu križu ne morejo upreti, cepilec pa lahko poganja tudi večina traktorjev, ki imajo še socialistični svetovni nazor. Upravljanje cepilca je mehansko, zelo lahko razumljivo, pri tem ne sodelujeta ne elektrika in ne elektronika, zato z njim lahko delamo tudi v težkih delovnih in vremenskih razmerah. Vitel za privleko hlodov je upravljan s pomočjo daljinca. Ob uporabi malo zdrave pameti in izkušenj je kos vsem razumnim bremenom.
Robustna potisna plošča z grbinami proti zdrsu polena
Če je les za cepljenje kolikor toliko pripravljen (skoncentriran) in z vitlom upravlja izurjena skupina dveh do treh ljudi, so učinki cepljenja odlični. Idealno je, da prvi delavec pripravlja les, strojnik upravlja s cepilcem, tretji član ekipe pa razcepljena polena odstranjuje z odlagalne mize. Pri preizkušani različici s 6-delnim cepilnim križem so bili rezultati cepljenja najboljši pri debelini polen od 30 do 50 cm, ki smo jih lahko razcepili z enim hodom bata. Zaradi nizkih obratov traktorja, potrebnih za delovanje cepilca, je delo tiho in delavcev ne obremenjuje s hrupom. V primerjavi s cepljenjem s pomočjo pokončnega cepilca je delo varnejše in učinkovitejše, kar nenazadnje potrjuje zlata medalja za kakovost na letošnjem kmetijskem sejmu v Radgoni. Ležeči cepilec Uniforest Magnum 32 CD TR je zato opcija, vredna tehtnega razmisleka za nekoga, ki drva cepi za preživetje in ne zgolj iz ljubezni do dela.
»Članek je bil objavljen v prilogi Gozd in obnovljivi, ki je del revije Kmetovalec in jo lahko naročite na Kmetijski založbi, www.kmetovalec.si.«