Lesni sekanci

Sekanci so zdrobljena lesna biomasa v obliki koščkov določene velikosti, ki se izdelujejo z mehansko obdelavo z ostrim orodjem. Lesni sekanci so nepravilne štirikotne oblike, značilne dolžine od 3 do 45 mm in z majhno debelino v primerjavi z drugimi dimenzijami.

 

 

Grobi lesni sekanci so bistveno daljši in bolj robate oblike. Značilna dolžina grobih lesnih sekancev znaša od 50 do 150 mm. Praviloma so namenjeni industrijski rabi in ne manjšim individualnim uporabnikom.

Zeleni lesni sekanci so narejeni iz svežih sečnih ostankov, zato je delež iglic in listov večji, večja je tudi vsebnost vode.

Surovina za izdelavo sekancev je okrogel les slabše kakovosti, ostanki primarne predelave lesa, sečni ostanki in zeleni odrez ter odslužen les. Vhodna surovina mora biti posekana pravočasno, da se lahko s skladiščenjem na sončni in zračni lokaciji posuši, vsaj do vsebnosti vode pod 30 %.

8-2-lesni-sekanci

 

Slika: Lesni sekanci

Proizvodnja

Sekalniki so stroji, ki so namenjeni predelavi lesa neposredno v sekance. Delijo se na stacionarne, vgrajene na kamionu ali prikolici in nošene na priklopu traktorja. Glede na zmogljivost pa ločimo majhne (do 30 nm3/h), srednje (30 do 100 nm3/h) in velike (več kot 100 nm3/h) sekalnike.

Iz dosedanjih raziskav proizvodnje sekancev v Sloveniji (2008, 2011, 2015, 2018, 2021) je razvidno, da se je število sekalnikov izrazito povečalo. Po podatkih iz preteklih raziskav, ki smo jih opravili na Gozdarskem inštitutu Slovenije, je bilo leta 2008 v Sloveniji 62, v letu 2011 že 122, v letu 2015 186 sekalnikov, v letu 2018 208 sekalnikov, v letu 2021 pa 241 sekalnikov. 

8-2-sekalnik

 

Slika: Sekalnik z zmogljivostjo več kot 100 nm3/h

Na naslednjem grafikonu je razvidna dinamika povečevanja prisotnosti sekalnikov v posameznih statističnih regijah. V vseh regijah je moč zaznati povečanje številčnosti teh strojev med posameznimi obdobji.

 

 

Slika: Prisotnosti sekalnikov v posameznih statističnih regijah v posameznih letih popisov sekalnikov.

Popisi sekalnikov

Raba

Sekance uporabljamo v sistemih za centralno ogrevanje enega ali več objektov. Sistemi na sekance delujejo avtonomno, običajno so opremljeni s sistemom samovžiga, ki se regulira s termostatom ali daljinskim upravljanjem. Za optimalno delovanje sistema je priporočljiva vgradnja hranilnika toplote, ki akumulira odvečno toploto in jo oddaja v sistem, ko kotel ne obratuje.

Ena izmed pomanjkljivosti sekancev je relativno nizka energetska gostota oziroma velika prostornina sekancev v primerjavi z drugimi energenti.

8-2-hranilniki-toplote

 

Slika: Hranilniki toplote

 

Skladiščenje

Skladiščenje sekancev vpliva na stroške proizvodnje in na kakovost sekancev. Za skladiščenje veljajo naslednja priporočila:

  • Surovino je priporočljivo sušiti vsaj 6 mesecev na sončni in zračni lokaciji, pokrito s ponjavo, ki omogoča cirkulacijo zraka. Tako imajo lahko sekanci ob izdelavi vsebnost vode pod 30 %.
  • Odvoz sekancev iz skladiščnih kupov naj bo načrtovan po sistemu “first in - first out”, kjer s skladišča najprej porabimo sekance, ki so bili prvi pripeljani v skladišče.
  • Skladiščni kupi naj ne presežejo višine 10 m, oz. 7 m, če sekanci vsebujejo nečistoče (skorjo, listje in iglice).
  • V zalogovniku neposredno ob kotlovnici skladiščimo manjše količine sekancev (npr. tedenska zaloga).
  • Zelenih sekancev ne skladiščimo v zaprtih prostorih in za daljše obdobje, saj se sekanci zaradi delovanja mikroorganizmov segrevajo, proces razkroja je hiter.

8-6-skladisce-sekancev

 

Slika: Skladiščenje sekancev

Cene sekancev
Za informacije o cenah lesnih sekancev KLIKNITE TUKAJ.